Akü Kullanımında dikkat edilecek noktalar

Doğru Şarj Yöntemi

 

UYGULAMA

STANDBY KULLANIM

DÖNGÜSEL KULLANIM

Şarj Yöntemi

Sabit voltaj

Voltaj Ayarı (v/cell)

2.25~2.30

2.40~2.50

Isı Faktörü

-3.0mV/oC/hücre

-5.0mV/ oC /hücre

Max. Şarj akımı (CA)

0.3

0.4

Şarj Süresi

Discharge 100%

24s

16s

Discharge 50%

20s

10s

Isı (oC)

0~40

 

 

LONG Akülerin yüksek performansı ve uzun kullanım ömrü doğru şarj yapılmasına bağlıdır. Uygun olmayan şarj yöntemi veya yetersiz şarj ekipmanı akü ömrünün kısalmasına ve/veya performans düşüşüne neden olur.

Herhangi bir konvansiyonel şarj tekniği kullanılabilir ancak maksimum kullanım ömrü ve kapasitesi için; kabul edilebilir şarj süreleri ve kesinlikle sabit akım/sabit voltaj şarjı önerilmektedir.

Akünün tamamen şarj edilebilmesi için bir önceki DEŞARJ miktarının 105-120% si kadar bir miktar gereklidir.

Akü şarj voltajı aratn ısı ile ters orantılı şekilde düşer; aynı şekilde azalan ısı ile ters orantılı şekilde artar. 5 oC(41 oF) altında veya 35 oC(95 oF) üzerinde ısılarda şarj voltajı için ısı kompansesi (marjı) gereklidir. Oda sıcaklığında ısı kompansesi gerekli değildir.

Fazla şarj yapılmamalıdır. Çok yüksek şarj voltajı durumunda aşırı akım akünün tamamen şarj olması sonrası elektrolit içindeki suyun bozulmasına ve böylece akünün standart ömründen önce kullanım ömrünü tamamlamasına neden olur.

Yetersiz şarj yapılmamalıdır. Akü şarj voltajı çok düşük olduğunda şarj akımı akü tamamen dolmadan duracak ve kurşun sülfatın bir kısmının plakalar üzerinde kalmasına neden olarak kapasite kaybına neden olacaktır.

 

 

Önerilen Şarj Sıklığı ve Yöntemi

Depolama Sıcaklığı

Şarj Sıklığı ve Yöntemi

20o C Altında

9 ayda bir 2.4 V/hücre ile 16 saat

20o C – 30o C

6 ayda bir 2.4 V/hücre ile 16 saat

30o C Üzerinde

5 ayda bir 2.4 V/hücre ile 16 saat

 

 

 

  • Terminallere kısa devre yaptırmayınız.
  • Aküyü ateş veya ısı kaynakları yakınına yerleştirmeyiniz.
  • Aküyü yetersiz havalandırma koşullarında, kapalı veya örtülü şekilde kullanmayınız.
  • Kullanım ısı aralığı -15 oC ile 50 oC arasındadır. Döngüsel kullanım için ise 5 oC ile 35 oC arasındadır.
  • Akünün uygun şekilde depolanması için aküyü cihazınızdan ayırınız veya kuru ve serin bir yerde şarj ve saklama yapınız.
  • Akü discharge’ı sonrası hemen şarj ediniz.
  • Akü kasasında sülfirik asit damlaması veya sızması sonucu deri veya elbisenize temas olursa hemen bol su ile yıkayınız. Asit göz ile temas etti ise hemen büyük oranda su ile yıkayınız ve doktora müracaat ediniz.
  • En uzun süre kullanım ömrü elde etmek için şarjerin rms akım  noktasındaki titrek akım 0.1 C(A)’dan az olarak şekilde regüle edilmelidir.
  • Aküleri karışık bir şekilde kullanmayınız. Değişik kapasite, kullanım geçmişi veya marka aküler birlikte kullanılmaya çalışılırsa akülere veya cihaza ciddi zarar verebilir.

Ürünlerden, duyurulardan haberdar olmak için kaydolun.